883 709 809
Strona główna » Jak właściwie dobrać napęd do bramy?

Jak właściwie dobrać napęd do bramy?

Czym się kierować wybierając napęd do mojej bramy skrzydłowej?1 Wymiary bramy - szukając napędu do bramy skrzydłowej należy dokładnie zmierzyć długość skrzydła , wysokość oraz głębokość osadzenia (jest to odległość od środka zawiasu bramy do krawędzi słupka mierząc w kierunku posesji, przy otwieraniu na posesję ).
Zazwyczaj przy słupkach metalowych jest to odległość ok 5 cm a przy typowych słupkach klinkierowych 18-20 cm.
Przy składaniu zamówienia lub wyborze napędu nalęży zwrócić uwagę na ten parametr . 

UWAGA! Błędnie dobrany napęd  pod względem wymiarów bramy spowoduje, że praca urządzenia będzie niestabilna - bramą będzie szarpać oraz nie zostanie w pełni otwarta.

2 .Ciężar bramy - zazwyczaj jedno skrzydło bramy waży ok. 30-70 kg , a w przypadku kutych bram - do 200 kg i większość napędów powinna sobie z tym poradzić. W przypadku  bram kutych  i intensywnie użytkowanych zalecamy kontakt z działem handlowym w celu dodatkowych ustaleń  tel. 509 639 738  lub 883 709 809 .

3. Wysokość bramy i wypełnienie - Istotnym elementem jest także określenie czy brama zamontowana jest w miejscu gdzie wieją silne wiatry np. otwarte przestrzenie ,  tunele w budynkach oraz to jak duże jest wypełnienie skrzydła bramy . W przypadku gęstej zabudowy lub całkowitej  np. obicia blachą lub drewnem powierzchnia bramy działa jak żagiel i należy wtedy wybrać silniki o większej  sile ciągu.

4. Intensywność pracy - podobnie jak w przypadku bram suwanych dla wspólnot i firm zalecamy urządzenia zasilane napięciem 24V.
     W przypadku  używania bram przez wspólnoty mieszkaniowe  lub do domów  wielorodzinnych  zalecamy  kontakt  z biurem .
 
 
Zalecamy wyposażenie każdego  napędu  do bramy w dodatkowe  akcesoria bezpieczeństwatakie jak :
- Dodatkowa linia fotokomórek,
- Lampa sygnalizacyjna.
- Dodatkowe przyciski  do sterowania bramą 

Pozwoli to w pełni zabezpieczyć użytkowników napędów przed kolizją z brama.

Czym się kierować wybierając napęd do mojej bramy przesuwnej?

1. Długość i ciężar bramy - zazwyczaj tradycyjne bramy suwane o konstrukcji samonośnej nie ważą więcej jak 200-300 kg, a długość  z przeciwagą (ogonem to ok 6-7 m). Jeśli konstrukcja bramy jest wypełniona drewnem warto do szacowania ciężaru dodać ok 30% wagi wyjściowej. Spowodowane to jest chłonięciem wody przez drewno. Warto też zwrócić uwagę na to czy brama wykonana jest z profili pustych w środku czy tez z pełnego stalowego pręta. W przypadku  wypełnienia  bramy  drewnem i wykonania  prętów zalecamy wybór mocniejszego automatu.

2. Intensywność użytkowania - następnym ważnym elementem jest określenie jak często brama będzie użytkowana. Ma to bezpośredni wpływ na trwałość przekładni zębatej napędu i maksymalną ilość cykli ,  które napęd może wykonać bez odpoczynku. W sytuacjach kiedy wymagamy do 30 otwarć dziennie stosujemy zazwyczaj standardowe napędy do wago 400- 500 kg . Jeśli jednak zależy nam na większej sprawności np. praca ciągła - bramy wjazdowe do firm, spółdzielni mieszkaniowych - zalecamy wybranie napędów o zasilaniu silnika 24V lub 400V. Wiąże się to z tym że w/w napędy nie nagrzewają się tak intensywnie. W takich przypadkach zalecamy także wybranie napędów o większej mocy. 

3. Stan techniczny bramy - najważniejszy element na który należy zwrócić uwagę to to , aby brama do której planujemy zamontować napęd musi działać bez zarzutu tzw. otwierać się i zamykać w całym zakresie z taką samą siła, bez szarpania, otarć, problemów z ruszeniem. Brama do której planujemy zamontować  napęd nie może być mechanicznie uszkodzona, czy też w jakiś sposób niesprawna.
Zdarzało nam się, że klienci chcieli zamontować napęd bo bramy która ciężko się przesuwa! To najgorsze z możliwych rozwiązań, ponieważ automat będzie źle pracować .W takiej sytuacji  prędzej czy później skończy się to awarią i nie będzie podlegało naprawie gwarancyjnej.  

Czym się kierować wybierając napęd do mojej bramy garażowej?

Podobnie jak w powyższych  bramach ważne jest aby brama pracowała poprawnie w całym zakresie ruchu i była sprawna mechanicznie.
Zwracamy szczególną uwagę na:
1. Wysokość bramy - do wysokości bram do 2,35  m stosujemy zazwyczaj napędy do zastosowań przydomowych o sile do 600 N .
W przypadku bram wyższych prosimy o kontakt  z biurem w  sprawie  doboru odpowiedniej szyny .

2. Powierzchnia bramy - do bram o powierzchni do 10 m2 stosujemy napędy o sile 600N, do bram do powierzchni do 13m2 zalecamy  napędy  1000N. W  większych  większych bramach stosujemy urządzenia do bram przemysłowych montowanych na wałku bramy.

3. Zawsze należy sprawdzić możliwość wejścia awaryjnego do garażu w przypadku awarii lub braku prądu . 
Jeśli budynek nie ma takiej możliwości należy zastosować dodatkowo linki do awaryjnego otwierania. 


Do każdej bramy garażowej zalecamy stosowanie fotokomórek bezpieczeństwa 
 
W przypadku wątpliwości lub pytań zawsze mogą Państwo skorzystać z doświadczenia naszych pracowników.
Prosimy o przesłanie 2-3 zdjęć oraz wymiarów na adres biuro@napedy-bram.pl i
kontakt pod telefonem 883-709-809 lub 509-639-738.
Nasi pracownicy doradzą i podpowiedzą jaki napęd będzie najlepszy dla Państwa bramy.

 


Przejdź do strony głównej
    Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
    Nie pokazuj więcej tego komunikatu